Skaling zębów

25 Styczeń
2017

Dbanie o piękny uśmiech nie będzie wyłącznie regularnym myciem zębów. Jest to sprawa podstawowa, ale dodatkowo również trzeba zadbać o inne zabiegi w jamie ustnej. Ważne są oczywiście regularne kontrolne wizyty u dentysty. Jeśli będziemy dbać o swoje zęby nie będzie trzeba obawiać się próchnicy i przykrego procesu borowania. Może się okazać, że na zębach stworzył się kamień i już będzie to podstawa do przeprowadzenia zabiegu oczyszczania.

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny będzie to płytka nazębna, w ramach której nastąpił proces zmineralizowania. Stanowi to poważny problem, ponieważ może doprowadzić do stanów zapalnych przyzębia. Wynika to z faktu, że w kamieniu zbierają się bakterie a to może powodować choroby dziąseł i zębów. Dodatkowo porowaty kamień nazębny będzie podatny na przebarwienia co staje się także kwestią o charakterze estetycznym.

Kamień nazębny będzie się usuwać przez zabieg piaskowania lub skalingu. To zbaieg, który będzie polegał na usuwaniu osadu z zębów z pomocą ręcznych bądź mechanicznych ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Polegać to będzie na generowaniu drgań z częstotliwością kilkadziesiąt tysięcy razy na sekundę. Poprzez przyłożenie do zęba końcówki skalera stomatolog przenosić będzie drgania na powierzchnie zęba, dzięki czemu kamień nazębny pęknie i będzie można go usuwać.

usuwanie kamienia nazębnego

Zabieg wykonuje się maksymalnie dwa razy w roku, ewentualnie gdy wystąpi jakaś szczególna sytuacja będzie można go przeprowadzić częściej. Tutaj oczywiście najważniejsze zadanie ma stomatolog, który powinien ocenić kiedy zabieg jest do wykonania. Osadzanie się płytki i kamienia nazębnego to tak naprawdę sprawa zindywidualizowana i każdy ma inną jamę ustną. Kamień nazębny może również powstawać u osób, które bardzo mocno dbają o stan jamy ustnej.

Skaling a piaskowanie zębów

Skaling i piaskowanie zębów to czyszczenie w dwóch metodach kamienia nazębnego. Największa skuteczność będzie do wypracowania, gdy zastosuje się obie te formy. Pierwszym etapem usuwania kamienia powinno być jego rozbijanie podczas procesu skalingu. Głowica urządzenia przykładana jest do zęba, co sprawi, że kamień będzie rozbity i płukany przez wodę. Następnie przeprowadza się piaskowanie powierzchni zębów, co pozwoli usunąć osad i przebarwienia. Powierzchnia zęba jest polerowana, dzięki czemu utrudnia się tutaj ponowne osadzanie kamienia nazębnego. Zestawienie obu tych zabiegów zapewni dokładniejsze czyszczenie zębów z kamienia i pomoże w zapobieganiu tworzenia kamienia w przyszłości.

Autor

Redakcja dsdental

To może Cię zainteresować