Dlaczego niektóre leki szkodzą zębom?

24 Styczeń
2017

Zażywanie niektórych grup leków łączy się z możliwością pojawienia się skutków ubocznych. Studiując ulotki dołączone do opakowania możemy nabrać nieco większej świadomości, gdy chodzi o działanie medykamentów. Będzie można się upewnić jak wygląda ich interakcja z innymi lekami a także sytuacje związane z przeciwskazaniami do ich stosowania. Niewiele osób zastanawia się jednak nad oddziaływaniem leków na nasze uzębienie a to błąd. Wszak okazuje się, że wiele tych leków ma istotny wpływ na nasze zęby.

Astma a ryzyko wystąpienia próchnicy

Oczywiście samo zachorowanie na astmę nie będzie miało żadnego związku z naszym uzębieniem, jednak już przyjmowanie leków przez chorych może spowodować pojawienie się zmian w jamie ustnej. Głównym tego powodem będzie konieczność wziewnego zażywania leków. Badania jakie są przeprowadzone przez naukowców z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego pokazały nam, że niektóre inhalatory jakie są proponowane chorym przyczyniać się będą do zmniejszenia poziomu pH w ustach a to może powodować erozję zębów. Z kolei leki proszkowe mają często duże ilości laktozy a ona będzie osiadać na powierzchni zębów i powiększy ryzyko pojawienia się próchnicy. Astmatycy a także pacjenci, którzy zmagają się ze schorzeniami układu oddechowego powinni regularnie pojawiać się w gabinetach stomatologicznych. Dodatkowo po każdym zażyciu leków trzeba bardzo dokładnie płukać jamę ustną. ​

Czy antybiotyk może zaszkodzić?

astma a próchnica

Niestety agresywne leki, które przy poważniejszych schorzeniach się stosuje nie tylko pokonają chorobę, ale mają także działanie poboczne. I tutaj właśnie będzie można mówić o wpływie na pracę całego organizmu. Antybiotyki zaliczane do grupy leków szczególnie silnych mogą osłabiać organizm, zmniejszą jego naturalną odporność, szczególnie inwazyjna będzie tetracyklina, która będzie się gromadzić w szkliwie i może spowodować pojawienie się przebarwień. Na pocieszenie warto dodać, że lek nie będzie powodował takich problemów u dorosłych.

Leki hamujące produkcję śliny

Okazuje się, że duża cześć leków jakie są nam proponowane również bez recepty to takie preparaty, które hamują produkcję śliny. Dotyczy to leków moczopędnych czy przeciwalergicznych. Warto sobie zdać sprawę z tego, że dłuższe przyjmowanie takich leków będzie powodować problemy z uzębienia. Właśnie ślina jest dla zębów istotna, ponieważ będzie oczyszczać nasze uzębienie z resztek posiłków, a więc jej obecność to sprawa istotna. Gdy jej produkcja będzie ograniczona dojdzie do sytuacji, w której zęby po prostu będą się nam psuły bo będą zostawać w nich resztki pożywienia.

Autor

Redakcja dsdental

To może Cię zainteresować