Czym są korony i mosty?

25 Styczeń
2017

Zarówno korony jak i mosty to stałe urządzenia protetyczne. W odróżnieniu od ruchomych elementów takich jak protezy zębowe, które wyjmować można codziennie i czyścić korony oraz mosty są mocowane do zębów istniejących albo implantów i mogą być zdjęte tylko przez dentystę.

Jak funkcjonują korony

Korona służyć będzie do całkowitego przykrycia zęba uszkodzonego. Oprócz funkcji wzmocnienia uszkodzonego zęba może również poprawiać wygląd, kształt, wyrównanie. Korona może być na implancie, gdzie wyglądem i funkcją zastąpi ząb. Korony porcelanowe oraz ceramiczne obecnie przygotowuje się pod kątem zabarwienia zębów. Do materiałów jakie się stosuje można zaliczyć także złoto, stopy metali, akryl czy ceramikę. Stopy te mają większą wytrzymałość i dlatego są polecane przez niektórych specjalistów.

Dentysta może zalecić koronę w celu

- zastąpienia dużych wypełnień, gdy zostało mało zęba

- zabezpieczenie zęba stałego przed złamaniem

- naprawa zęba złamanego

- umocowanie mostu

- pokrywanie implantu

- zakrycie przebarwionego albo zniekształconego zęba

- pokrycie po leczeniu kanałowym

Jak działają mosty?

Most może być zalecany w momencie, gdy brakować będzie jednego albo wielu zębów. Szpary jakie pojawiają się po brakujących zębach spowodują rotację pozostałych zębów, przesunięcie do wolnych przestrzeni a to spowoduje pojawienie się złego zgryzu. Zaburzenia równowagi spowodowane brakującymi zębami mogą także przyczyną chorób dziąseł czy żuchwy. Mosty stosuje się do zastąpienia jednego albo większej ilości brakujących zębów, umieszcza się je w miejscach, gdzie zębów będzie brakować. Mosty mocuje się do naturalnych zębów albo implantów, które otaczają puste przestrzenie. Te zęby określa się jako filary i na nich most będzie mocowany.

montowanie korony na implancie

Jak są wykonywane korony i mosty?

Przed wykonaniem mostu czy korony trzeba oczywiście zredukować rozmiar zęba czy zębów, by wszystko pasowało do siebie. Po zredukowaniu przygotowuje się wycisk i na jego podstawie realizuje się koronę albo most. W momencie użycia konkretnego materiału takiego jak porcelana czy ceramika oczywiście dochodzi sprawa dopasowania barwy.

Jaka jest trwałość koron i mostów?

Korony czy mosty mogą nam służyć przez całe życie, ale zdarzyć się również może, że będą one się obluzowywać i wypadać. Najważniejsza sprawa to odpowiednia higiena jamy ustnej i wtedy będzie można oczekiwać, że most będzie utrzymywał się w dobrej formie przez długi czas. Dbamy o zdrowie dziąseł i zębów i tak przygotowane wypełnienie na pewno dobrze się sprawdzi.

Autor

Redakcja dsdental

To może Cię zainteresować